Šta je naziv domene i web hosting: Potpuna analiza i savjeti za afiliejte — Blog Adcombo
  • Šta je naziv domene i web hosting: Potpuna analiza i savjeti za afiliejte
    07.8.2023

    Vrijeme čitanja: 12 minuta

    U prethodnom  članku o API-ju, razgovarali smo o tome kako dodati landing stranicu na hosting i kako izabrati ime domene. Ali prije nego što počnete puštati promet preko API-ja i dizajnirati svoju web stranicu, morate kreirati ispravan naziv domene i premjestiti ga na siguran hosting.

    Danas ćemo naučiti šta su domen i hosting, a takođe ćemo vam reći zašto to svaki afiliejt treba da zna.

    Idemo!

    Sadržaj

    Šta je ime domena

    Postoje dvije uloge: korisnik koji želi da pronađe vašu web stranicu na internetu. Korisnik upisuje naziv vašeg sajta u traku za pretragu i dolazi na njegovu glavnu stranicu, koja će biti prikazana kao direktan saobraćaj (direct) u analitičkim servisima. A evo vas, kreatora web stranice, koji imate sve da pokrenete ovu stranicu na mreži: server koji pohranjuje sve datoteke resursa i lako pamtljivo ime, poznato kao ime domene. Drugi je ono što korisnicima omogućava pristup vašoj web stranici preko adrese pretraživača ili traka za pretraživanje, dok DNS radi sav težak posao.

    Razmotrite primjer AdCombo-a. Ako ukucamo kombinaciju –adcombo.com – u adresi ili trakama za pretragu u pretraživaču:

    dolazimo do glavne stranice AdCombo web stranice s istim imenom:

    Ljudi često brkaju pojmove «web stranica» i «domena», ali postoji ogromna razlika između njih. A web sajt je web stranica koja se prikazuje na Internetu, drugim riječima, sadržaj. I ime domena stranice je njen jedinstveni naziv, „adresa“ na kojoj će korisnici pronaći i vidjeti njen sadržaj.

    Vrste domena

    Da biste kreirali web stranicu, prvo morate registrovati naziv domene. Domeni se sastoje od nivoa. Postoje tri nivoa domena – prvi(vrh),drugi i treći nivo.

    Domeni najvišeg nivoa se takođe nazivaju domenskim zonama. To su domeni vezani za teritoriju ili temu stranice. Nisu na prodaju, jer su u vlasništvu specijalizovane organizacije – ICANN, a distribuiraju se na određene oblasti gde možemo da registrujemo sajt.

    Također su podijeljeni u podgrupe:

    1. Zone domena označavaju zemljeNational Domains (ccTLD – domen najvišeg nivoa kod zemlje), na primjer:

    .ca – Kanada;

    .iz – Njemačke;

    .au – Australija.

    1. Oni označavaju vrstu organizacije koristeći naziv domene – Međunarodni (opšti) domeni (gTLD – generički domen najvišeg nivoa), na primjer:

    .com je za komercijalne organizacije.

    .info – informativne stranice.

    .edu – obrazovni resursi.

    1. Ili ukazuju na temu stranice –Nove međunarodne domene (novi gTLD-ovi), na primjer: .photography, .business, .fitness, itd.

    Domeni drugog nivoa su registrovani na domenima najvišeg nivoa.

    Od domenske zone su odvojeni tačkom i često se koriste za web stranice i u komercijalne svrhe, tako da možete kreirati vlastito ime domene ili kupiti postojeći.

    Uvjet za registraciju takvog naziva domene je njegova jedinstvenost, tako da neće uspjeti kupiti drugi naziv domene sa već postojećim.

    Zanimljiva činjenica: najskuplji ugovor o domenu sklopljen je 2005. Ime domene lasvegas.com prodato je za 90 miliona dolara.

    Evo primjera domene drugog nivoa: adcombo.com, google.com, itd.

    Treći nivo je resurs unutar domene drugog nivoa. Primjeri domena trećeg nivoa su adventure.adcombo.com i blog.adcombo.com.

    Tipično, treći nivo se koristi kada se kreira veb resurs na sajt builderu ili hostuje pojedinačne sajtove unutar velikog veb portala – na primer, forum.example.com.

    Dakle, struktura imena domene izgleda ovako:

    Može postojati prefiks WWW (World Wide Web) poznat i kao poddomena u adresnoj traci bilo koje stranice, prije imena glavnog domena, na primjer:

    WWW prefiks označava informacijski sistem koji omogućava pristup tekstualnim informacijama putem http ili https protokola.

    Prije mnogo godina, kada je Internet bio u početku razvoja, a serveri su bili male snage, prefiks se koristio za razdvajanje servera unutar mreže. Jedan od članaka kaže da je svaka kompanija vodila svoju mrežu servera, a svaki server unutar mreže smatran je hostingom koji ima samo jednu ulogu. Ovisno o ulozi, pruženom hostingu, dobio bi specifično ime hosta:

    Danas se WWW smatra viškom, jer nema potrebe za prefiksom. Međutim, još uvijek se nalazi na mnogim stranicama, a mnogi korisnici ga i dalje koriste u upitima za pretraživanje.

    Samim tim promocija sajta postaje teža, jer mnogi pretraživači označavaju domen.com i www.example.com kao različite sajtove (domene različitih nivoa).

    To znači da su svi vanjski linkovi podijeljeni na dva dijela, ovisno o tome kako su postavljeni – sa ili bez WWW-a. Ako vlasnik web-lokacije izgubi neke vanjske veze do web-mjesta, to može dovesti do vraćanja na stariju verziju i manje korisnika će je posjetiti.

    Obično, kako bi izbjegli takve probleme, postavljaju 301 preusmjeravanje sa nekanonskog web mjesta (recimo,www.example.com) na kanonsku/poželjnu lokaciju (example.com). Dakle, korisnici koji ulaze na www.example.com/page07 će vidjeti example.com/page07 u adresnoj traci pretraživača. Više o ovome možete pročitati u članku.

    Kako kreirati ime domene

    Idemo sada ukratko preko koraka koje je potrebno uraditi za ime domene. Prije svega, postoje dva načina da napravite domenu: napravite je na web stranici registratora domena ili je nabavite od svog web hosting provajdera (o tome ćemo dalje). Ako odaberete prvu opciju, slijedite ove korake:

    1. Odaberite domensku zonu

    Ovdje morate znati razlog i svrhu vašeg budućeg imena domene. Ako želite poslovati u određenoj zemlji, onda registrirajte naziv nacionalnog domena, a ako pružate neke usluge ili pokrećete vlastiti projekat, pogledajte tematske nazive.

    1. Smislimo ime

    Shvatite problem ozbiljno, jer direktno utiče na promociju web stranice i prolazak moderacije. Idealan izbor za naziv stranice je onaj s glavnom ključnom riječi i relevantan za oglašeni proizvod.

    Lifehack #1: kao što smo ranije spomenuli, možete kreirati vlastito ime domene čak i ako ne postoji web stranica. Ovo je korisno jer pretraživači bolje indeksiraju resurse koji su dugo registrovani, pa će promocija brže donijeti rezultate.

    1. Odaberite registratora i provjerite jedinstvenost imena

    To se može učiniti na web stranici registratora ili putem whois servis. U ovom članku nećemo detaljno razmatrati svaku od usluga. Navest ćemo primjere najboljih registratora prema Forbes, tako da ih možete pobliže pogledati i uzeti za upotrebu:

    1. namecheap.com – ima niske troškove za domene najvišeg nivoa.
    2. domain.com – pogodno za kratkoročne projekte.
    3. domains.google – dobro za one koji su već odabrali hosting.

    Lifehack #2: Bolje je uzimati strane domene na stranim sajtovima. Ako je naziv zauzet, ali vam se stvarno sviđa, samo promijenite njegovu registracijsku zonu.

    1. Postavljanje domene

    Nakon provjere jedinstvenosti naziva domene i usklađenosti sa zahtjevima odabrane zone, dobijate pristup imenu vašeg domena. Uobičajeno, postavke računa dolaze nakon izvršene uplate.

    Lifehack #3: domena mora biti registrirana na ime i email koje ste naveli. Ako je naznačen drugi vlasnik – bolje je da izaberete drugog registratora.

    1. Prenesite sajt na hosting

    Ako ste već kreirali stranicu prije registracije domene, prenesite datoteke na novokupljeni domen − pročitajte instrukcije. Ako je potrebno, dodajte bazu podataka ili popunite onu koja je automatski kreirana za vaš novi hosting.

    Šta je DNS server

    Dakle, kreirali ste domenu web stranice. Sada se postavlja pitanje: “Kako korisnik može brzo pronaći baš vašu stranicu od 1000 sličnih?”.

    Na isti način kao i telefonski brojevi, imena domena su takođe organizovana u globalnu mrežu servera –Sistem imena domena (DNS). Ovaj sistem šalje korisnika direktno na vaš sajt i omogućava brz pristup njemu.

    Da biste se povezali na server sa određenom web lokacijom, morate znati njenu IP adresu (Internet Protocol) – jedinstvena adresa koja identifikuje uređaj na Internetu ili lokalnoj mreži. Upotreba dugih kombinacija brojeva je nezgodna, pa se IP adrese povezuju sa tekstualnim imenima – domenima. Na primjer, adcombo.com je lakše zapamtiti nego skup brojeva, zar ne?

    Šta se dešava sa strane korisnika: sistem koristi IP adresu kao identifikator da pronađe određenu lokaciju kojoj se traži pristup. Zatim pretvara IP adresu u format koji korisnik može razumjeti – ime domene.

    Dakle, DNS serveri pohranjuju informacije o domenima, čine ih dostupnim korisnicima na njihov zahtjev, a također i keširaju DNS zapise drugih servera.

    Ne morate imati poseban DNS server jer je uključen u usluge vašeg hosting provajdera. Šta učiniti ako su registar domena i hosting različite usluge, reći ćemo vam u nastavku.

    Sada prelazimo na hosting.

    Šta je web hosting

    Imajte na umu da su domen i web hosting osnovne usluge za kreiranje web stranice na Internetu. Domena je adresa stranice, dok je hosting prostor na kojem se ona zapravo nalazi.

    Zamislimo da želite kreirati vlastitu odredišnu stranicu za prodaju Titan Gela. Svaki sajt se sastoji od skupa fajlova (tekstova, grafičkih materijala, programskih skripti, baze podataka itd.), koji nisu dovoljni za skladištenje samo na računaru. Ako želite da kupci vide dragocjene landing ​​stranice i povećate ne samo njihov potencijal, već i vašu prodaju, sadržaj bi također trebao biti online.

    Hosting dolazi u pomoć, kada vam je potreban prostor za postavljanje vaše landing ​​stranice za profit (ako imate sreće).

    Hosting karakteristike uključuju:

    1. Omogućavanje pristupa domeni

    Kao što je gore pomenuto, hosting omogućava korisniku ne samo da registruje ime domena, već i da njime upravlja;

    1. Omogućavanje pristupa serveru

    Hosting „održava“ stranicu i priprema je za korisnike da brzo odgovore na zahtjeve uz minimalan trud i potrošnju vlasnika;

    1. Obezbeđivanje skladišnog prostora

    Za postavljanje multimedijalnog sadržaja (slike, audio i video) na stranicu, korisniku je potrebna značajna količina prostora na disku. Stoga je lakše pohraniti takve podatke na server kojem će korisnik uvijek imati pristup preko hosting provajdera. A neki od njih čak pružaju i backup uslugu u slučaju neočekivanih problema s web lokacijom.

    Kako odabrati pravi web hosting

    Prvo, definirajmo kriterije odabira:

    1. Brzina učitavanja web stranice je važna za rangiranje;
    2. Kontinuitet rada (uptime). Optimalno – iznosi 99,9%, u ekstremnim slučajevima – 98,9%;
    3. Sigurnosni alati – ugrađeni antivirusi, SSL, sigurnosne kopije;
    4. Tip hostinga mora odgovarati karakteristikama resursa koji će biti hostovan.

    Zatim morate odlučiti zašto vam je uopće potreban ovaj hosting. Web hosting se može podijeliti na sljedeće vrste:

    1. Shared Hosting

    Najčešći tip hostinga pogodan za male projekte.

    Njegove prednosti:

    • jeftino (2–15 USD mjesečno);
    • pogodno za prosječnog korisnika kojem je potrebna kontrolna ploča (sa minimalnim brojem postavki) za učitavanje datoteka, kreiranje sigurnosnih kopija web-mjesta, itd.;
    • jednostavan za korištenje čak i za neiskusne korisnike (opšte konfiguracije servera upravlja hosting provajder).

    Ova vrsta hostinga pruža prilično ograničenu količinu prostora na hard disku udaljenog servera. Takođe je najranjiviji na viruse i ne podržava stabilan rad web lokacije.

    Ako se niste okušali u tome da budete sistem administrator, ovaj hosting možete koristiti za praksu, ali za složenije projekte i stabilan rad savjetujemo vam da pobliže pogledate ostale vrste.

    1. VDS ili VPS – Virtual Private Hosting Server

    Pogodan je za srednje i velike projekte, a uključuje alokaciju dijela udaljenog servera za posebnu virtuelnu mašinu za svakog klijenta (do 20 unutar servera). Prednosti su:

    • nezavisnost od drugih serverskih klijenata;
    • zaseban OS na svakoj virtuelnoj mašini;
    • osiguranje stabilnog funkcioniranja stranice zbog zajamčenih vrijednosti računalne snage, količine RAM-a itd.;
    • administratorski pristup podešavanjima i upravljanju namjenskom virtuelnom mašinom;
    • samostalno instaliranje željenog softvera.

    Složenost instaliranja i konfigurisanja softvera na VDS serveru zahtjeva posedovanje sysadmin veština. Još jedan nedostatak je i direktna blizina drugim virtuelnim mašinama, što ugrožava bezbednost sajta. Ali ova vrsta web hostinga je mnogo sigurnija od dijeljenog hostinga.

    1. Kolokacija

    Razlikuje se od VDS-a po tome što je hosting provajder jeftiniji i pruža samo specijalizovani prostor u svom data centru za instaliranje vaše lične opreme i namjenski kanal za pristup Internetu.

    Osim toga, to:

    • ima vezu sa komunikacionim kanalima sa velikim propusnim opsegom;
    • pogodan za velike projekte;
    • pogodan je za one koji žele postati hosting provajderi.
    1. Dedicated Hosting

    Pogodno za velike Internet projekte. Imaćete pristup zasebnom udaljenom serveru sa visokim nivoom sigurnosti i potpunom kontrolom, dok kao hosting kompanija samo prati stanje hardvera.

    Ako ste već iskusni sistem administrator spreman za složenu instalaciju/upravljanje i plaćate visoku cijenu (100-500$ mjesečno), onda sigurno možete odabrati ovaj tip servera.

    1. Cloud Hosting

    Zbog dodatne snage Cloud-a možete povećati sve potrebne parametre: RAM, prostor na hard disku, računarsku snagu itd. Ovisno o tome koliko se resursa koristi, ova usluga hostinga varira u cijeni.

    Univerzalna opcija za održavanje stranice bez očitih nedostataka.

    Kako povezati domenu sa web hostingom

    Dakle, ako ste registrovali novu domenu i želite je povezati sa postojećim hostingom, samo promijenite postavke domene u svom ličnom računu. Slijedite dva koraka:

    1. Saznajte NS-servere vašeg hostinga

    Gdje: pronađite ga na kontrolnoj tabli hostinga, u pismu od provajdera ili zatražite podršku. Moraju postojati najmanje dvije od ovih adresa: jedna primarna i jedna dodatna;

    1. Navedite NS-servere u postavkama domene

    Gdje: u svom ličnom nalogu pronađite stavku sa kupljenim domenima -> DNS i tamo navedite hosting NS-servere.

    Lifehack #4: ako trebate prenijeti svoju domenu s jednog hostinga na drugi, promijenite postavke domene tako što ćete tamo navesti NS-servere novog hostinga.

    Kako kreirati pouzdanu domenu

    Ako ste pročitali članak do sada i otkrili nešto novo za sebe – to znači da sada imate još jednu vještinu afiliejta. U ovom odlomku ćemo kombinovati sve gore navedene preporuke i dati nekoliko novih savjeta kako da svoju web stranicu pretvorite.

    1. Ne bi trebalo da štedite na domenskoj zoni. Bolje je koristiti top-level domensku zonu (poput .com, .net, .org) kao što to radi većina velikih kompanija. Ovo će povećati kredibilitet moderatora i smanjiti rizik da reklamna kampanja bude zabranjena na samom početku;

    Lifehack #5: Možete kupiti stare domene sa istorijom, što takođe povećava poverenje.

    1. Pokušajte odabrati naziv domene u skladu s temom stranice/proizvoda koji se oglašava. Navedite njegovu svrhu ili koristite glavnu ključnu riječ kako bi korisnicima postalo jasno kuda idu i zašto;
    2. Čak i ako ne koristite WWW prefiks,postavite 301 preusmjeravanje. Ovo će vam omogućiti da ne propustite promet na vašoj web lokaciji. Također, bit će vam potrebno preusmjeravanje prilikom prijenosa stranice na drugi naziv domene ili web hostinga, kao i za brzi prelazak sa tableta i mobilnih uređaja na verziju stranice prilagođenu njima;
    1. Obavezno uključite Politiku privatnosti na web stranicu. Može biti generisano, uređeno i ugrađeno na stranicu za manje od 10 minuta. Ovo značajno smanjuje rizik od zabrane;
    2. Prije pokretanja reklamne kampanje nabavite sigurnosni certifikat −SSL (Sloj sigurnih utičnica). Štiti podatke koje korisnici ostavljaju na stranici. Ovo je dio koji morate imati za web lokacije koje se bave online prodajom i žele doći do vrha liste upita za pretraživanje. U suprotnom, reklamne kampanje će biti zabranjene, a stranica se neće podići na vrh;

    Ako pored naziva domene vidite ikonu katanca − „sigurna veza“, tada se stranica čini pouzdanijom, pa se vrijeme interakcije s njom može povećati. Ovu tačku možete završiti na sljedeći način:

    1. Nabavite besplatan SSL certifikat za modifikovanje s osnovnim funkcijama šifriranja podataka. Imajte na umu da je nivo zaštite takvih sertifikata niži od onih koji se plaćaju;

    Popularne usluge su Let’sEncrypt,GoDaddy,SSL Besplatno. Ostale opcije možete pronaći u članku;

    1. Omogućiti sertifikaciju takvim plaćenim provajderima uz povoljne uslove, kao npr. SSL.com,Udoban idrugi;
    2. Parkirajte svoju domenu u AdCombo, pročitajte ovaj članak naučite kako to učiniti;
    1. Kada birate DNS uslugu, dajte prednost brzom odgovoru na upite, vremenu neprekidnog rada i visokom kvalitetu usluge;
    2. Odaberite hosting na osnovu vaših potreba, obima projekta i vašeg iskustva. Ako nemate iskustvo administratora sistema, odaberite dijeljeni virtuelni hosting. Prilično je pogodan za postavljanje landing ​​stranice na vašu vlastitu domenu. Ako želite da izvršite promene na landing stranici, instalirajte samo-hostirane trackere da biste napravili najbolju verziju od nje. Razmislite o skupljim i pouzdanijim provajderima, na primjer, VPS/VDS serverima.

    Odličan posao! Danas smo naučili šta su naziv domene i web hosting, a također smo saznali zašto je nemoguće uspjeti u affiliate marketingu bez njih.

    Nadamo se da će vam ovaj članak biti koristan u pripremi vaših web stranica za rad i da će vas potaknuti na sticanje IT znanja. Što više afiliejt marketeri znaju, to je njihov profit bolji.

    Pred nama je još edukativnih članaka, ali za sada naš trud možete nagraditi lajkovima i pretplatama na našim društvenim mrežama.

    Želim vam domene od povjerenja, web stranice za konverziju i super profit!

0 Comment

Leave your comment