Kako koristiti API savjete za affiliejt marketing — Blog Adcombo
  • Kako koristiti API savjete za affiliejt marketing
    17.7.2023

    Vrijeme čitanja: 8 minuta

    Kako se ne biste udavili u poplavi informacija, pripremili smo za vas detaljan API pregled. Kako ga možete koristiti i zašto?

    Idemo!

    SADRŽAJ

    Šta je API i kako funkcioniše
    Kako API može pomoći afiliejt marketeru
    Kako poslati potencijalne klijente u AdCombo putem API-ja
    Dodavanje piksela na stranicu Success
    Struktura landing ​​stranice
    Kako postaviti landing stranicu na hosting
    Kako preimenovati svoju web stranicu

    Šta je API i kako funkcioniše

    Programski interfejs aplikacije – je dio servera koji prima zahtjeve i odgovara na njih. Možemo reći da je to jezik koji programi koriste za međusobnu komunikaciju.

    A ako budemo konkretniji i prilagodimo definiciju granicama afiliejt marketinga, dobit ćemo ovo:

    API je kada vi (zapravo vaša landing stranica) pošaljete zahtjev u AdCombo sa podacima kupaca, a mi (zapravo server) odgovorimo da su svi podaci prihvaćeni ili nisu prihvaćeni i prikažemo ih na stranici statistike.

    Kako API može pomoći afiliejt marketeru

    1. Proslijedite potencijalne klijente na afiliejt mrežu
      • Sa preuzetih ladning stranica
      • Iz vlastitih jedinstvenih landing stranica
    2. Automatizirajte kreiranje oglasnih kampanja i kupovinu oglasa

    Danas ćemo govoriti o prvom slučaju.

    Kako poslati potencijalne klijente u AdCombo putem API-ja

    Uradimo to redom

    • Preuzmite odredišnu stranicu
    • Raspakujte arhivu sa landing stranicom na svoj hosting
    • Povežite domenu sa landingom dodavanjem A\CNAME u registrator.

    Spremni! Sada možete upravljati saobraćajem.

    Razumijemo da se početnici možda pitaju: «Je li ovo tako lako?»

    Da, ovo zaista nije tako teško. Stvar je u tome da se prilikom preuzimanja landing ​​stranice zajedno sa njom povlače i ostali podaci, kao što su:

    1. API ključ
    2. SubID
    3. Facebook i TikTok pikseli

    Pikseli se automatski dodaju kodu landing ​​stranice ako ih navedete na stranici ponude AdCombo, a zatim preuzmete arhivu sa landing stranicom (ako to niste učinili, reći ćemo vam dalje).

    Dodavanje piksela na Thank you stranicu

    U svom ličnom AdCombo akauntu idite na “Offers”, odaberite ponudu i otvorite “Postback/Pixel” tab.
    Umetnite kod piksela u «Pixelcode for leads on success” polje. Ovaj piksel će se aktivirati na stranici Success nakon što kupac završi narudžbu.

    Nakon dodavanja koda piksela, kliknite na ‘Save‘ dugme.

    Sada će vaš kod piksela biti ugrađen u preuzetu landing stranicu ove ponude. Sam piksel je u config.php fajul, u ‘PIXEL_CODE‘ parametru. Ako je potrebno, kod možete ispraviti ručno ili ga sami ubaciti u datoteku.

    Usput, bit će zgodno provjeriti prisutnost piksela na stranici pomoću ekstenzija.

    U ovom slučaju, API je već konfigurisan za vas, „tražiće“ od nas da kreiramo nalog u sistemu.

    Ako su vaše programerske vještine nešto manje od “Hello World”, onda bi ova instrukcija trebala biti dovoljna. Ne preporučujemo mijenjanje koda landing ​​stranice. Zlatno pravilo kaže: “Ako radi – ne diraj ga!”

    Međutim, bilo bi korisno (ali ne nužno) da svaki afiliejt ima osnovno znanje kako bi razumio strukturu landing ​​stranice, promijenio vizuelni dio, prilagodio skripte i automatizirao procese (vratićamo se na drugu tačku). Zatim ćemo razgovarati o tome od čega se sastoji AdCombo landing stranica.

    Struktura landing ​​stranice

    Struktura AdCombo landinga je obično ista:

    • content” folder sadrži šifru landing ​​stranice i njen vizuelni dio: stilove, slike i skripte;
    • vendor” folder sadrži različite biblioteke koje podržavaju funkcionalnost landing ​​stranice. Između ostalog, postoje biblioteke za određivanje GEO-a po IP adresi, tipu uređaja korisnika (desktop/mobilni)
    • File index.php uvozi .php biblioteke i pomaže u određivanju tipa uređaja korisnika, te ovisno o tome prikazuje mobilnu ili desktop verziju.
    • U njega se postavljaju dinamički parametri landing ​​stranice config.php. Upravo se ovaj fajl, prilikom preuzimanja landing ​​stranice, popunjava ličnim api_key, link na koji će biti poslan zahtjev u trenutku kreiranja potencijalnog leada, kod piksela za ponovno ciljanje (ako je navedeno u interfejsu ponude) i SubID.

    Dakle, ako niste dodali SubID ili pixel kod prije preuzimanja ponude, još uvijek možete to učiniti u config.php

    Config.php datoteka sadrži prilagođene parametre koji se prenose putem API-ja u obliku ‘key’ => ‘value’ i automatski se dodaju u niz. Ovdje možete postaviti, na primjer, UTM oznake, podračune ili bilo koje druge prilagođene parametre.

    BITNO:parametri iz config.php PREPIŠITE podatke primljene sa URL-a landing ​​stranice. Za prosljeđivanje podataka sa veze, vrijednosti argumenata moraju biti ostavljeni prazni (ili se linije moraju potpuno izbrisati).

    • Order.php – je datoteka koja ubacuje stranicu Success ili „Thank you stranicu“ u trenutku kada se podaci uspješno šalju u obrazac. HTML oznake (tipično za sve AdCombo landing ​​stranice) se nalaze u ovoj datoteci. Uređivanje stranice Success također možete pronaći ovdje.
    • Orderlog.php – je datoteka koja prikuplja narudžbe sa landing ​​stranice tačno onako kako su poslane putem API-ja, kao i statuse odgovora za svakog potencijalnog klijenta.

    Kako postaviti landing stranicu na hosting

    Pogledajmo primjer begeta, kako postaviti landing stranicu na hosting. Nećemo pisati koji hosting i plan odabrati, niti kako se prijaviti. U ovom članku ćemo se fokusirati na postavljanje landing ​​stranice na host.

    Koristite host i kliknite na File Manager. Koristili smo Beget kao primjer.

    Hosting provajder već ima folder sa imenom sajta i sa istim imenom domena. Morate otvoriti folder. Unutar njega dodajte public_html folder, ako ga nema. Ovdje ćemo raspakovati arhivu.

    Ako već postoji bilo kakav sadržaj u ovoj fascikli, slobodno ga izbrišite. Zatim kliknite desnim klikom miša na slobodnom prostoru, a zatim “Upload files”. Odaberite arhivu. Upload. Nakon toga, ponovo kliknite na desni klik, ali ovaj put na učitanu arhivu i koristite dugme “Extract archive”.

    Gotovo!

    Stranica je postavljena, svi gore navedeni fajlovi su unutra. Sada se arhiva može izbrisati.

    .

    Nakon registracije na hostingu, dobili smo besplatnu domenu. Obično ih afiliejt kompanije ne koriste, ali sada samo trebamo biti sigurni da sve funkcioniše. Da biste to učinili, idite na adresu i pogledajte da li se narudžbe šalju.


    Landing stranica radi ispravno. Sada morate napraviti probnu narudžbu…

    i-i-i

    Radi! Čestitamo, sada možete sami postaviti landing stranicu na hosting! Kao što smo vas upozorili, bilo je lakosmile

    Ako iznenada ovaj članak pročita iskusan afiliejt ili momci koji dobro poznaju programske jezike, onda AdCombo baza znanja ima iscrpnu stranicu sa svim potrebnim parametrima za rad sa API.Možete  pročitati ovdje.

    Kako preimenovati svoju web stranicu

    Sada hajde da shvatimo kako da povežete ime vaše domene sa web lokacijom.

    Za hosting, web stranica je folder koji je pohranjen na njegovom serveru. Da biste otvorili željenu web stranicu u pretraživaču kada kucate domenu, potrebno je da povežete ovu domenu sa web lokacijom.

    Ovdje postoje 2 slučaja:

    1. Kupili ste domenu i hosting od istog provajdera. Tada će najvjerovatnije hosting automatski preuzeti domenu i nećete morati ništa drugo raditi s njim;
    2. Domena i hosting su kupljeni od različitih provajdera. U tom slučaju trebate povezati domenu od provajdera u datoteku s web lokacijom na hostingu. Ovo se radi kroz DNS postavke. Ovdje također postoje 2 opcije:
      • Registrirajte NS hosting zapise u postavkama domene na web stranici registratora. Jednostavno rečeno: recite hosting provajderu gdje ste kupili domenu i da ćemo mi sada upravljati DNS evidencijom naše domene sa web stranice hostinga.
      • Registrirajte CNAME hosting zapise u postavkama DNS domene na web stranici registratora. Tako da samo kažemo registratoru da će sadržaj sa ovog hostinga biti prikazan u ovom nazivu domene.

    Možda izgleda malo teško, ali ovo je takozvana BAZA. Još nismo duboko zaronili u koncepte DNS-a, NS-a, itd. (ili možda jednostavno ne znamo ).

    Svaki hosting i registrator imaju svoje interfejse, tako da da biste povezali host sa imenom domene, morat ćete proći kroz različite puteve. Ali poenta je svuda ista. A uputstva su svuda. Ali radi čistoće eksperimenta, pokazat ćemo kako promijeniti ime domene u našem primjeru.

    Dakle, imamo folder sa web sajtom na beget-u i test domenom domen-for-api-article.icu/, kupljen na ahnames-u.

    U glavnom meniju na hostu idite na odjeljak „Domeni i poddomene“(Domains and subdomains).

    U interfejsu koje se otvori potrebno je da unesete ime domene i odaberete šta ćete s njim od sljedeće 3 opcije. Odaberite posljednju odmah.

    Ako ste odabrali drugu, i dalje ćete moći kasnije priložiti domenu u postavkama stranice. Sada se vratite na glavni meni i idite na DNS odjeljak. Kopirajte adrese A zapisa

    Nakon toga idite na web stranicu registratora domena, također idite na DNS odjeljak i kreirajte CNAME zapis tipa A i naziv www poddomena.

    Sačuvajte i sačekajte 10 minuta dok se keš memorija ne ažurira.

    Onda idite na našu adresu http://www.domain-for-api-article.icu/ (ovo je probna domena koju smo koristili za članak. Morate otići na adresu vašeg domena) i provjerite da li je sve ispravno prikazano. Za više samopouzdanja, možemo ostaviti probni vodič i provjeriti da li je prikazan u koloni statistike ili narudžbi. Sve je spremno, sada ste pravi haker i preko njega možete voditi promet putem API-ja.

    Dakle, danas smo naučili šta je API, kako i najvažnije zašto voditi promet preko API-ja, kako preuzeti i postaviti landing stranicu na hosting, i konačno, saznali smo kako da pokupimo ime vaše domene. Sve ove stvari treba da zna svaki afiliejt koji poštuje sebe. Kao što smo već napisali: OVO JE BAZA. Bez razumijevanja mehanizama afiliejt marketinga, nemoguće je u tome uspjeti.

    U našim sljedećim publikacijama reći ćemo vam kako pokrenuti promet preko API-ja koristeći tracker. Ova tema ima mnogo nijansi, pa zaslužuje još jednu publikaciju. Također, naučit ćemo vas kako prenijeti potencijalne klijente putem API-ja sa svojih, a ne Adcombo landing stranica.

    Nadamo se da vam je ovaj članak bio koristan. Ako jeste, nagradite nas lajkovima i pretplatama na našim društvenim mrežama. Sretno i profit svima vama!

0 Comment

Leave your comment